Zespół rowka nerwu łokciowego

Jeśli występują u Ciebie jedne z poniższych objawów jest wysoce prawdopodobne, iż chorujesz na zespół cieśni nadgarstka:

-Drętwienie palców ręki od bocznej części palca IV poprzez cały V palec, bądź powierzchni dłoniowej ręki
-Ból okolic jak wyżej
-Ból budzący w nocy, gdzie ulgę przynosi wyprostowanie łokcia
-Trudności z chwytem przedmiotów(z powodu drętwienia, bólu bądź braku czucia) bądź wypuszczanie przedmiotów z rąk
-Zanik mięśni ręki(ręka staje się jak gdyby szczuplejsza)

Na czym polega choroba:

Każda część ludzkiego ciała zaopatrzona jest czucia przez określone nerwy pochodzące z ośrodkowego układy nerwowego (mózgu). W tym przypadku palce jak wyżej oraz fragment przedramienia od łokcia do ręki unerwione są czuciowo przez nerw łokciowy, który wędruje z wysokości kręgosłupa szyjnego przez bark, łokieć oraz nadgarstek do ręki. Problem pojawia się gdy nerw przechodzący przez łokieć w tzw rowku nerwu łokciowego ulega uciśnięciu z jakiegoś powodu.

1.Zielony - nerw łokciowy na poziomie ramienia      2. Czerwony - przebieg nerwu w rowku

Gdy dochodzi do ucisku nerwu następuje zwolnienie przepływy impulsów w jego wnętrzu oraz pogorszenie unaczynienia(dlatego z czasem dolegliwości nasilają się) co może prowadzić do postępującego uszkodzenia.

Najczęstsze przyczyna ucisku nerwu łokciowego na poziomie łokcia:
1.Przeciążenie związane z pracą - praca fizyczna, na taśmie produkcyjnej, praca biurowa, przy komputerze, praca precyzyjna - przebywanie w pozycji ze zgiętymi łokciami
2.Uraz w tym złamanie kości okolicy łokcia(wynaczynienie krwi i ucisk nerwu)
3.Miejscowy stan zapalny
4.Puchnięcie tkanek - choroba reumatyczna, okres ciąży

Rozpoznanie problemu stawia się na podstawie objawów klinicznych, testów diagnostycznych (Tinela). Obecnie także złotym standardem diagnostycznych jest badanie EMG - sprawdza przepływ impulsów elektrycznych w nerwie oraz ocenie czy ten przepływ jest zwolniony, a jeśli tak to na jakim poziomie - może się okazać, że blokada(ucisk) występuje na nadgarstka bądź kręgosłupa szyjnego.

 

Leczenie

W początkowym okresie rozwoju choroby - gdy objawy drętwienia pojawiają się okresowo oraz nie ma bóli nocnych można zastosować leczenie zachowawcze:
1.Rehabilitacja - masaż, laser,krioterapia, jonoforeza, ultradźwięki itd.
2.Leki wspomagające regenerację nerwów - pochodne wit. B6
3.Leki p/zapalne doustne i miejscowe - tzw. ,,blokada''
4.Odciążenie ręki, zmiana charakteru pracy

W momencie, gdy brak jest skuteczności działania powyższych ,bądź dolegliwości są znacznie nasilone, rozwiązaniem może być zabieg operacyjny.

Polega on na odsłonięciu nerwu w rowku na poziomie łokcia oraz przecięciu ewentualnych pasm włóknistych zaciskających nerw dzięki czemu dochodzi do odbarczenia nerwu(zmniejszenia ucisku) co umożliwia lepsze przewodnictwo oraz regenerację nerwu.

W przypadku brak poprawy bądź dolegliwości w momencie zgięcia łokcia można także wykonać transpozycję nerwu poza rowek zmniejszając jego napięcie w tej okolicy.

Najczęstsze pytania dotyczące zabiegu operacyjnego

1.Jakie mogą być powikłania zabiegu?
Obejmują one typowe możliwe konsekwencje tzn. przedłużone krwawienie z rany, infekcję, przedłużone gojenie rany, bliznowiec.

2.Czy można zoperować dwa łokcie jednocześnie?
Technicznie jest to możliwe, jednak po zabiegu wymagany jest określony czas rekonwalescencji i powrotu do sprawności, więc wskazane jest raczej operowanie pojedyncze tego schorzenia

3.Czy dolegliwości mogą wrócić?
U części osób tamo uwolnienie nerwu jest niewystarczające z powodu znacznego napięcia wtedy wykonuje się wspomnianą wcześniej transpozycje czyli przeniesienie nerwu

4.Jaki typ znieczulenia się stosuje?
Typ znieczulenia zależy od wielu czynników, obecnie jednak stosuję się głównie znieczulenie przewodowe bądź ogólne.