Każda część ludzkiego ciała zaopatrzona jest czucia przez określone nerwy pochodzące z ośrodkowego układy nerwowego (mózgu). W tym przypadku część stopy unerwiona jest czuciowo przez nerw piszczelowy tylny, który wędruje w większym nerwie przed jego podziałem od kręgosłupa lędźwiowego poprzez udo, piszczel aż do stopy.
Problem pojawia się gdy nerw przechodzący pod pasmem włóknistym rozciągniętym miedzy kostką przyśrodkową, a kością piętową ulega uciśnięciu z jakiegoś powodu- stąd nazwa zespół kanału stępu/zespół kostki przyśrodkowej. To pasmo zwane troczkiem w prawidłowych warunkach zabezpiecza nerw i ścięgna. Gdy dochodzi do ucisku nerwu następuje zwolnienie przepływy impulsów w jego wnętrzu oraz pogorszenie unaczynienia(dlatego z czasem dolegliwości nasilają się) co może prowadzić do postępującego uszkodzenia.
Zielony - nerwy uciśnięte przez troczek za kostką przyśrodkową
Przyczyn powstawania ucisku może być wiele, a są to wszystkie sytuacje gdy dochodzi do puchnięcia tkanek - przeciążenie tej okolicy, uraz, choroba reumatyczna, ciąża itd.Przyczyna może być również zbytnie napięcie tkanek tej okolicy na przykład w płaskostopiu.
Objawy są nieswoiste:
-pieczenie w okolicy przyśrodkowej stopy i podeszwy
-drętwienie i mrowienie stopy
-wrażenie przechodzenia prądu
-osłabienie mięśni stopy bądź czucia skóry
Rozpoznanie
Rozpoznanie problemu stawia się na podstawie objawów klinicznych, testów diagnostycznych (Tinela). Obecnie także złotym standardem diagnostycznych jest badanie EMG - sprawdza przepływ impulsów elektrycznych w nerwie oraz ocenie czy ten przepływ jest zwolniony, a jeśli tak to na jakim poziomie - może się okazać, że blokada(ucisk) występuje na poziomie łokcia bądź kręgosłupa szyjnego.
Badanie USG pomaga zobrazować czy w okolicy nerwu nie ma jakiejś struktury - guza, gangliona- który mógłby uciskać na nerw.
Leczenie
W początkowym okresie rozwoju choroby :
1.rehabilitacja - masaż, laser,krioterapia, jonoforeza, ultradźwięki itd.
2.leki wspomagające regenerację nerwów - pochodne wit B6
3.leki p/zapalne doustne i miejscowe - tzw. ,,blokada''
4.odciążenie ręki, zmiana charakteru pracy
W momencie, gdy brak jest skuteczności działania powyższych ,bądź dolegliwości są znacznie nasilone, rozwiązaniem może być zabieg operacyjny. Polega on na przecięciu troczka dzięki czemu dochodzi do odbarczenia nerwu(zmniejszenia ucisku) co umożliwia lepsze przewodnictwo oraz regenerację nerwu.
Najczęstsze pytania dotyczące zabiegu operacyjnego
1.Jakie mogą być powikłania zabiegu?
Obejmują one typowe możliwe konsekwencje tzn. przedłużone krwawienie z rany, infekcję, przedłużone gojenie rany, bliznowiec.
2.Czy dolegliwości mogą wrócić?
Jeśli nie dojdzie do innej przyczyny powstania choroby(np.złamanie) nie powinno dojść do nawrotu