Zespół cieśni nadgarstka

1.Zielony-prawidłowa masa mięśniowa kłębu kciuka

2.Czerwony-zanik mięśniowy

Jeśli występują u Ciebie jedne z poniższych objawów jest wysoce prawdopodobne, iż chorujesz na zespół cieśni nadgarstka:

Drętwienie palców ręki od kciuka do palca serdecznego, bądź powierzchni dłoniowej ręki
⦁ Ból okolic jak wyżej
Ból budzący w nocy, gdzie ulgę przynosi rozmasowanie bądź opuszczenie ręki
⦁ Trudności z chwytem przedmiotów(z powodu drętwienia, bólu bądź braku czucia) bądź wypuszczanie przedmiotów z rąk
⦁ Zanik mięsni ręki(ręka staje się jak gdyby szczuplejsza)

 

 

Przebieg i unerwienie nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka i ręki

 

Na czym polega choroba:

Każda część ludzkiego ciała zaopatrzona jest czucia przez określone nerwy pochodzące z ośrodkowego układy nerwowego (mózgu). W tym przypadku palce jak wyżej oraz część dłoniowa ręki unerwiona jest czuciowo przez nerw pośrodkowy, który wędruje z wysokości kręgosłupa szyjnego przez bark, łokieć oraz nadgarstek do ręki. Problem pojawia się gdy nerw przechodzący pod pasmem włóknistym rozciągniętym miedzy kośćmi nadgarstka ulega uciśnięciu z jakiegoś powodu. To pasmo zwane więzadłem poprzecznym nadgarstka bądź troczkiem zginaczy w prawidłowych warunkach zabezpiecza nerw i ścięgna. Gdy dochodzi do ucisku nerwu następuje zwolnienie przepływy impulsów w jego wnętrzu oraz pogorszenie unaczynienia(dlatego z czasem dolegliwości nasilają się) co może prowadzić do postępującego uszkodzenia.

Najczęstsze przyczyny ucisku nerwu pośrodkowego na poziomie kanału nadgarstka:
przeciążenie związane z pracą - praca fizyczna, na taśmie produkcyjnej, praca biurowa, przy komputerze, praca precyzyjna
uraz w tym złamanie kości okolicy nadgarstka(wynaczynienie krwi i ucisk nerwu)
⦁ miejscowy stan zapalny
⦁ puchnięcie tkanek - choroba reumatyczna, okres ciąży

Rozpoznanie schorzenia stawia się na podstawie objawów klinicznych, testów diagnostycznych (test Phalena, Tinela, test grawitacyjny). Obecnie także złotym standardem diagnostycznych jest badanie EMG - sprawdza przepływ impulsów elektrycznych w nerwie oraz ocenie czy ten przepływ jest zwolniony, a jeśli tak to na jakim poziomie - może się okazać, że blokada(ucisk) występuje na poziomie łokcia bądź kręgosłupa szyjnego.

W chwili obecnej bada się także możliwość zastosowania badania USG do oceny ucisku nerwu pośrodkowego - obrazuje on wygląd nerwu przed, pod oraz za więzadłem poprzecznym nadgarstka.

 

 

Leczenie:

W początkowym okresie rozwoju choroby - gdy objawy drętwienia pojawiają się okresowo oraz nie ma bóli nocnych -można zastosować leczenie zachowawcze:
1. rehabilitacja - masaż, laser,krioterapia, jonoforeza, ultradźwięki itd.
2. leki wspomagające regenerację nerwów - pochodne wit B6
3. leki p/zapalne doustne i miejscowe - tzw. ,,blokada''
4. odciążenie ręki, zmiana charakteru pracy

W momencie, gdy brak jest skuteczności działania powyższych, bądź dolegliwości są znacznie nasilone, rozwiązaniem może być zabieg operacyjny. Polega on na przecięciu podłużnym troczka zginaczy dzięki czemu dochodzi do odbarczenia nerwu(zmniejszenia ucisku) co umożliwia lepsze przewodnictwo oraz regenerację nerwu.
Dwoma najczęstszymi metodami obecnie są operacja otwarta bądź artroskopowa. Każda ma swoje wady i zalety co wymaga ustalenia pacjenta z lekarzem doboru właściwego rodzaju zabiegu.

Najczęstsze pytania dotyczące zabiegu operacyjnego

1. Jakie mogą być powikłania zabiegu?
Obejmują one typowe możliwe konsekwencje tzn. przedłużone krwawienie z rany, infekcję, przedłużone gojenie rany, bliznowiec.

2. Czy można zoperowac dwie ręce jednocześnie?
Technicznie jest to możliwe, jednak po zabiegu wymagany jest określony czas rekonwalescencji i powrotu do sprawności, więc wskazane jest raczej operowanie pojedyńcze rąk

3. Czy dolegliwości mogą wrócić?
Jeśli nie dojdzie do innej przyczyny powstania choroby(np.złamanie) nie powinno dojść do nawrotu

4. Jaki typ znieczulenia się stosuje?
Typ znieczulenia zależy od wielu czynników, obecnie jednak stosuję się głównie znieczulenie przewodowe bądź miejscowe - ma mniej powikłań i pozwala jeszcze w tym samym dniu na dalsze czynności(nawet powrót do domu)