Zapalenie ścięgna Achillesa

Chyba najbardziej znane ścięgno ludzkiego ciała za sprawą antycznej legendy. I tak jak u wspomnianego Achillesa słabym punktem była pięta tak i to ścięgno jest tym, które niezwykle często dotyka różna patologia.

Samo ścięgno powstaje z połączenia włókien trzech brzuśców - dwa pochodzą od mięśnia brzuchatego łydki oraz jedno od mięśnia płaszczkowatego. Wszystkie te mięśnie znajdują swój przyczep na tylnej części okolicy kolana - kości udowej oraz piszczelowej. Łącząc swoje włókna powstaje wspomniane ścięgno, które przyczepia się do guza kości piętowej. Natomiast jego zadaniem jest czynne zgięcie podeszwowe stopy. Oprócz ścięgna mięśnia podeszwowego, który jest kilku/kilkunastokrotnie cieńszy od ścięgna Achillesa, jest to jedyny bezpośredni zginacz podeszwowy stopy. Przerwanie jego ciągłości prowadzi do całkowitego zniesienia ww ruchu i znacznego zaburzenia motoryki chodu.

Ścięgno Achillesa z etapami uszkodzeń

Problem pojawia się w momencie gdy dochodzi do ogólnie rozumianego zapalenia Achillesa. Przyczyna jest wciąż niejasna. Wiadomo, że istnieją predyspozycję do tego schorzenia takie jak:
1.Palenie papierosów
2.Przyjmowanie leków sterydowych
3.Choroby reumatyczne

Dochodzi wtedy do miejscowego bólu spowodowanego stanem zapalnym. Może dochodzić do patologicznego przerostu ścięgna(widoczne i wyczuwalne bolesne zgrubienie)z wytworzeniem tkanki zapalnej bez wartości strukturalnej. Oprócz tego zastępowanie zdrowej tkanki patologiczną powoduje osłabienie ścięgna co może prowadzić do jego uszkodzenia przy zaistnieniu siły, która normalnie nie wyrządziła by mu żadnej krzywdy.

 

 Zapalenie kaletek ścięgna Achillesa - mogą imitować zapalenie samego ścięgna

 

Rozpoznanie

Stawiane jest na podstawie objawów klinicznych, badania fizykalnego. Pomocne w badaniu celem wykluczenia innej zmiany bądź identyfikacji czynnika inicjującego są

1.badania laboratoryjne - CRP, OB, morfologia, kwas moczowy, panel reumatologiczny
2.RTG - wykluczenie wyrośli kostnych drażniących ścięgno
3.USG - najwyższa wartość diagnostyczna, wartościowe przy kontroli w trakcie leczenia
4.MR - zazwyczaj nie dostarcza więcej informacji niż USG

 

1.Czerwony-zwapnienie na przebiegu ścięgna Achillesa

2.Zielony-przebieg ścięgna Achillesa

 

Leczenie

W przypadku początkowych dolegliwości wystarczy rehabilitacja i odciążenie.
Natomiast w momencie pojawienia się widocznych w badaniu USG zmian zapalnych z przebudową ścięgna konieczna może być podaż leków takich jak:PRP, kwas hialuronowy, kolagen(podobna skuteczność).

W razie braku poprawy rozwiązaniem może być zabieg operacyjny polegający na wydobyciu tkanki zapalnej i oczyszczeniu ścięgna celem eliminacji źródła zapalenia.

Najczęściej zadawane pytania

1.Czy zabieg operacyjny zapewnia trwałe wyleczenie?
Jeśli jest obecna poprawa po operacji istnieje niewielka szansa na nawrót dolegliwości. Oczywiście prawdopodobieństwo to zwiększą wspomniane wcześniej predyspozycje i czynniki pogarszające ukrwienie ścięgna.