Nerwy są strukturami, które przenoszą różne sygnały pomiędzy tkankami, a mózgiem oraz w drugą stronę. Wyróżniamy nerwy czuciowe, dzięki którymi odczuwamy dotyk, ból, temperaturę, czujemy położenie ciała oraz równowagę. Nerwy układy współczulnego i przywspółczulnego, które zawiadują ukrwieniem tkanek i narządów oraz ich działaniem. Nerwy ruchowe, które przenoszą impuls z mózgu do mięśni tak aby chęć ruchu zamieniła się w sam ruch.
Jednym z takich nerwów jest nerw nadłopatkowy, który unerwia ruchowo mięśnie nad i podgrzebieniowy(czasem także obły mniejszy) oraz czuciowo cześć stawu ramiennego oraz staw barkowo-obojczykowy.
Przebieg nerwu nadłopatkowego wraz z przykładową patologią uciskową pod postacią ganglionów
Nerw ten ma dość nietypowy przebieg ponieważ w pewnym momencie przebiega pod więzadłem zamykającym wcięcie łopatki oraz okrąża grzebień łopatki.
Patologia tego nerwu jest rzadka jednak może do niej dojść w przypadku:
1.wyrośli kostnych
2.nagłego przerostu mięśni - zbyt intensywny trening, przyjmowania sterydów
3.urazu okolicy nerwu
4.przeciążania tej okolicy u osób które wykonują ruchy nad głową np. siatkarze
Nerw jest wtedy uciśnięty co prowadzi do osłabienia jego funkcji.
Objawami, które prezentują chorzy są:
1.osłabienie mięśni, które unerwia - słabsza rotacja ramienia na zewnątrz z odwiedzeniem
2.zanik mięśni - przy trwałym dużym ucisku
3.ból okolicy unerwianej
Rozpoznanie
Stawiane jest na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz testów diagnostycznych. Celem potwierdzenia ucisku i jego miejsca warto także wykonać MR.
Leczenie
W większości przypadków wystarcza rehabilitacja z terapia manualna, odciążenie stawu ramiennego, odstawienie leków zwiększających przerost mięśni. Dobre efekty dają także iniekcje sterydów. W razie braku poprawy zaleca się operacyjne artroskopowe odbarczenie nerwu. W razie przewlekłych zespołów bólowych możliwa jest także czasowa neuroliza tego nerwu celem wyłączenia bólu okolicy ramienia i stawu barkowo-obojczykowego.