Inaczej cysta podkolanowa. Mechanizm jej powstawania jest dość prosty - dochodzi do pęknięcia jakiejś części torby stawowej, bądź łąkotki co powoduje ucieczkę płynu stawowego w okolice podkolanową. Z powodu drogi łączącej torbiel ze stawem płyn może krążyć między jednym i drugim co sprawia, że okresowo może ona się zmniejszać bądź powiększać.
Najczęściej taka torbiel lokalizuje się w okolicy brzuśców ścięgien po stronie przyśrodkowej np. półbłoniastego lub bocznej np.dwugłowego.
Główne dolegliwości związane są z efektem masy i uciskiem na inne struktury co powoduje:
1.ciągły dyskomfort, który nasila się bądź uniemożliwia pełne zgięcie kolana lub rzadziej wyprost
2.ból podczas kucania
3.wyczuwalne zgrubienie pod kolanem
Rozpoznanie
Rozpoznanie stawia się na podstawie badania fizykalnego - w większości przypadków można wyczuć guz pod kolanem. W celu potwierdzenia obecności torbieli i wykluczenia innej zmiany najlepszym badaniem jest USG. Pozwala ono także pod kontrolą obrazu w czasie rzeczywistym nakłuć torbiel i ściągnąć płyn(pod warunkiem, że nie jest on gęsty do tego stopnia, ze nie przechodzi przez igłę).
Niestety w większości przypadków dochodzi do nawrotu zmiany ponieważ opróżniamy tylko worek z płynu, który w dalszym ciągu jest produkowany w stawie.
Obraz rozbudowanej torbieli u jednego pacjenta
Leczenie
Dawniej zmiany te operowano, jednak obecnie uważa się, że torbiel jest objawem nadprodukcji płynu w stawie co powoduje jego napieranie na torbę stawową i pękanie, dzięki czemu ciśnienie w stawie maleje.Samo usuniecie torbieli przy braku leczenia stawu powodowało jej powstawanie w innym miejscu.
Optymalnie więc najlepiej byłoby zniwelować produkcje płynu(jeśli jest jakiś powód tej nadprodukcji) co automatycznie ,,osuszy'' torbiel. W razie braku poprawy i dużej zmiany powodującej znaczny dyskomfort czy ucisk na istotne struktury(naczynia, nerwy) torbiel można usunąć operacyjnie.
Torbiel przed i po punkcji