TK Tomografia komputerowa

 

Jest to badanie, które wykorzystuje do obrazowania ludzkiego ciała to samo promieniowanie co aparat RTG(Rentgena) Często mylone jest z badaniem rezonansu magnetycznego dlatego że sam aparat wygląda często podobnie.

Jak jest więc różnica i czy warto wybrać badanie MR zamiast TK?

Nie należy traktować tego badania zamiennie w stosunku do MR jak często czynią pacjenci mówiąc ,,słyszałem, że rezonans jest dokładniejszy niż TK więc zrobię to badanie’’(mając skierowanie na TK).

Oba badania mają swoje zalety i wady, natomiast głównym przeznaczenie badania TK jest obrazowanie układu kostnego, naczyniowego po podaniu kontrastu bądź w szybkiej diagnostyce urazowej.

Często zadawane pytania:

1.Czy każdy aparat do badania jest taki sam?
Oczywiście że nie. Głównym parametrem aparatu TK jest jego rzędowość. Nowe aparaty są 64 bądź 128 – im większy parametr tym szybsze bądź dokładniejsze jest badanie.

2.Czy aparat 64 rzędowy jest gorszy niż 128?
Faktycznie potencjał aparatu 128 jest większy ponieważ pozwala skrócić czas badania, natomiast przy dobry oprogramowaniu i poświeceniu czasu na badanie często aparaty o niższej rzędowości pozwalają zobrazować te same zmiany, a nawet bywają dokładniejsze.

3.Czy badanie jest szkodliwe?
Niestety badanie wiąże się z dawką promieniowania – obraz składa się z wielu przekrojów, który każdy to jak gdyby osobne zdjęcie. Często 1 badanie TK odpowiada kilkudziesięciu czy nawet kilkuset badaniom rentgenowskim.

4.Kiedy nie można wykonać badania?
O ile nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do badania o tyle z uwagi na promieniowanie należy ograniczyć badanie tylko do przypadków koniecznych(wypadek z dużym podejrzeniem zagrażającego zdrowiu i życiu uszkodzenia) w przypadkach:

-dzieci
-ciąży – promieniowanie jest szkodliwe dla płodu i rozwijających się tkanek
-uczulenia na kontrast/niewydolność nerek – w przypadkach gdy konieczne jest podanie kontrastu

Dlatego skierowanie od lekarza na badanie TK jest zawsze konieczne.

5.Jakie są skutki uboczne badania tomografii komputerowej?
Wczesnych skutków ubocznych po jednorazowej tomografii raczej się nie obserwuje chyba, że został podany kontrast, wtedy może dochodzić do:

  • zaczerwienie i obrzęk skóry,
  • wysypka,
  • nudności
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • poczucie ogólnego osłabienia.

Natomiast z uwagi na fakt, iż badanie dostarcza do naszego organizmu dawkę promieniowania logicznym jest, iż zwiększa ono niestety szansę wystąpienia chorób nowotworowych, dlatego każde badanie musi mieć określone wskazania, żeby korzyść przewyższała ryzyko i potencjalne skutki.