Normalną reakcją organizmu na miejscowe uszkodzenie jest stan zapalny, który polega na agregacji komórek powodujących najpierw ,,uprzątnięcie,, pola naprawy, a potem odbudowie. Spowodowane jest to miedzy innymi działaniem czynników pro zapalnych, które powodują:
1)zwiększenie temperatury – stąd często ocieplenie miejsca zapalenia
2)ból – ma za zadanie psychicznie zahamować aktywność i ruch danego fragmentu ciała
3)resorpcję, a później odbudowę tkanek -stąd osłabienie tkanek na pierwszym etapie mogące prowadzić do dalszego osłabienia struktury
Leki sterydowe, będące potocznie zwane ,,blokadami’‚ poprzez swoje działanie powodują zahamowanie wszystkich procesów miejscowych w tym:
1)zmniejszają ilość czynników pro zapalnych zmniejszając temperaturę oraz ból
2)spowalniają regenerację – przy powtarzanej podaży leku może dojść do osłabienia struktury tkanek
Dużym plusem zastosowania miejscowo podawanych leków sterydowych jest ich stosunkowo szybkie działanie -po 2-3 dniach. Ich działanie utrzymuje się jednak tylko przez okres rozpadu leku – w zależnosci od leku 2-4 tygodnie.
Podanie leku wiążę się z kilkoma możliwymi efektami:
1)brak poprawy – w przypadku zbyt nasilonego procesu zapalnego bądź dużych zmian organicznych
2)częściowa poprawa/poprawa przez parę dni/tygodni – gdy dawka leku wystarczyła aby zahamować skutki uboczne zapalenia jednak proces wciąż jest aktywny i wraca po zaprzestaniu działania leku
3)całkowicie trwała poprawa – gdy lek spowodował zahamowanie skutków ubocznych zapalenia(ból i ocieplenie) natomiast procesy naprawcze w tym czasie pozwoliły na regenerację tkanki
Najczęstsze skutki uboczne stosowania leków sterydowych:
1)czasowe podwyższenie ciśnienia
2)czasowe podwyższenie stężenia glukozy we krwi
3)złe samopoczucie
4)zaczerwienienie twarzy i skóry
5)infekcja miejsca wkłucia
Najczęściej zadawane pytania:
1.Jak często można podawać miejscowo leki sterydowe?
Generalnie im rzadziej podajemy ten rodzaj leku tym lepiej. Udowodniono, iż już 2 iniekcja w odstępie tygodnia czasu może powodować miejscowe uszkodzenie ścięgien w okolicy ich podania. Moim zdaniem bezpieczny odstęp pomiędzy dawkami leku to 3-4 tygodnie. Nie oznacza to, że możemy lek podawać w nieskończoność. Moim zdaniem 2 dawki leku bez poprawy oznaczają odporność chorego na lek – nie ma sensu podawać dalszych dawek narażając chorego na powikłania.
2.Czy można profilaktycznie podać lek aby nie doszło do wystąpienia objawów?
Jest to lek działający tylko i wyłącznie objawowo – nie leczy przyczyny zapalenia – więc nie ma sensu jego podawanie, gdyż może to tylko narazić chorego na powikłania.
Na polskim rynku dostępne są leki:
1.Diprophos/Celestone – cechuje go szybsze działanie z powodu dobrej rozpuszczalności w tkankach
2.DepoMedrol/SoluMedrol – z powodu formy krystalicznej dłużej utrzymuje się w tkankach