Rwa kulszowa

Całe ludzkie ciało jest unerwione dzięki specyficznym nerwom, w tym np. skóra czuciowo, mięśnie ruchowo. Nerwy te znajdują swoje źródło w mózgowiu(12 par nerwów czaszkowych) oraz rdzeniu kręgowym - po parze nerwów(czuciowych oraz ruchowych) na segment rdzenia.

Nerwy rdzeniowe wychodząc z rdzenia kręgowego(tzw korzenie) łącza się na paru poziomach tworząc sploty nerwowe, gdzie mieszają się włókna nerwowe z różnych segmentów rdzenia. Opuszczając splot tworzą już poszczególne nerwy.

Jednym z tym nerwów jest nerw kulszowy biorący włókna z segmentów L4-S3. Jest on największym nerwem naszego ciała i odpowiada za unerwienie ruchowe oraz czuciowe większości powierzchni skóry oraz mięśni kończyny dolnej.

 

 

Niebieski - nerw kulszowy

 

 

Ze względu na swój przebieg może dochodzić do ucisku włókien nerwowych na paru etapach:
1.ucisk rdzenia kręgowego
2.ucisk korzeni nerwowych
3.ucisk elementów splotu
4.ucisk na poziomie przebiegu nerwu - np. mięsień gruszkowaty, dół podkolanowy

 

W momencie ucisku nerwu kulszowego - czy to stłuczenia po urazie czy ucisku spowodowanego najczęstsza przyczyną czyli przepuklina krążka międzykręgowego pojawiają się różnorakie objawy:
1.Brak możliwości wyprostowania się bądź zmiany pozycji(potoczna nazwa rwy to postrzał)
2.Ból okolicy kręgosłupa mogący promieniować przez pośladek, kolano nawet do stopy
3.Osłabienie czucia, bądź mrowienie/pieczenie na skórze kończyny dolnej w różnych miejscach
4.W przypadku przewlekłego ucisku osłabienie siły mięśni kończyny dolnej, odruchów, zaniki mięśniowe

 

 

Leczenie

To na czym nam zależy do zniwelowanie ucisku na nerw. Jeśli przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego, zastosowanie znajdzie terapia manualna celem odprowadzenia przepukliny. Jeśli przyczyna jest stan zapalny i obrzęk tkanek(pojawia się także przy przepuklinie z powodu podrążenia okolicznych tkanek) skuteczne mogą być leki p/zapalne oraz fizykoterapia(krio, jonoforeza, laser, masaż).

Najczęściej zadawane pytania

1.Dlaczego ostatnio gdy miałem rwę dolegliwości ustąpiły po paru dniach, a teraz nie chcą ustąpić nawet po miesiącu terapii?
W związku z różnymi przyczynami powstawania ucisku nie każdy epizod rwy musi wyglądać tak samo. Również odprowadzenie przepukliny czasem następuje po chwili terapii manualnej bądź przy odrobinie szczęścia samoistnie. Niekiedy jednak zdarzają się przypadku, że dolegliwości ustępują parę miesięcy, a czasem niezbędny jest zabieg operacyjny celem odbarczenia.

2.Co zrobić żeby uniknąć rwy?
a)Ważne jest aby nie przeciążać kręgosłupa(nosić ciężkich rzeczy)
b)Schylając się po przedmiot na podłodze należy przykucnąć, a nie zginać się wpół
c)Obracając się na boki należy robić to razem ze stopami( utrzymywać prostą, stabilną pozycję ciała)