MR Rezonans magnetyczny

Jest to badanie, które wykorzystuje do obrazowania ludzkiego ciała pole magnetyczne i jego właściwości – oczywiście w bardzo dużym uproszczeniu. Często mylone jest z badaniem tomografii komputerowej dlatego że sam aparat wygląda często podobnie.

Jak jest więc różnica i czy warto wybrać badanie MR zamiast TK?

Nie należy traktować tego badania zamiennie w stosunku do TK jak często czynią pacjenci mówiąc ,,słyszałem, że rezonans jest dokładniejszy niż TK więc zrobię to badanie’’(mając skierowanie na TK).

Oba badania mają swoje zalety i wady, natomiast głównym przeznaczenie badania MR jest obrazowanie tkanek miękkich, wysięków, przestrzeni płynowych.

Często zadawane pytania:

1.Czy każdy aparat do badania jest taki sam?
Oczywiście że nie. Głównym parametrem dokładności badania(rozdzielczości) jest parametr Tesla(T) – obecnie nowe aparaty mają 1,5-3 T.

2.Czy aparat 1,5 T jest gorszy od 3 T?
Faktycznie aparat 3T w założeniu ma mniejszą rozdzielczość jednak ważny jest także czas badania, ponieważ badanie wykonywanie aparatem 1,5 T przez 60 min może być dokładniejsze niż 3T przez 20 min.

3.Czy badanie jest szkodliwe?
Samo badanie nie emituje szkodliwego promieniowania.

4.Kiedy nie można wykonać badania?
W określonych przypadkach gdy występują:
-metalowe implanty(ortopedyczne, kardiologiczne, stomatologiczne, chirurgiczne)
-klaustrofobia – istnieją już otwarte tomografy, które zmieszają dyskomfort podczas badania, ewentualnie chory może być uśpiony anestetycznie do badania
-uczulenie na kontrast/niewydolność nerek – w przypadkach gdy konieczne jest podanie kontrastu

4.Mam endoprotezę stawu, czy mogę poddać się badaniu?
Jeśli endoproteza wykonana jest z nieferromagnetycznego stopu(np.tytan) badanie może być wykonane – takie zaświadczenie najczęściej dostarcza producent implantu