PRP czyli Platelet Rich Plasma/Osocze bogatopłytkowe
Powstaje przez odwirowanie pełnej krwi żylnej w wirówce – urządzeniu które za pomocą siły odśrodkowej rozdziela frakcje na 3 zauważalne grupy:
1.elementy morfotyczne krwi – najcięższe wędruje na dno probówki
2.korzuszek leukocytarny – cześć środkowa
3.osocze zawierające płytki płytki
I to właśnie płytki krwi są najważniejsze w tym przypadku ponieważ udowodniono, do ich powierzchni przyczepione są różnego rodzaju czynniki wzrostu.
Czynniki wzrostu których na chwile obecną udało sie wyszczególnić kilkadziesiąt mają specjalne znaczenie w procesie wzrostu/przebudowy i gojenia. Oczywiście poszczególne odpowiadają za określone działania, jednak tak dokładna segregacją nie jest na ta chwile możliwa poza wyspecjalizowanymi laboratoriami.
Podając tak wyizolowane osocze w określone rejony ciała można doprowadzić do:
-aktywacji badz przyspieszenia przebudowy kostnej
-pobudzić określone miejsce do przebudowy włóknistej
-przyspieszyć gojenie po urazie
Dlatego podaż PRP znajduje zastosowanie w przypadku:
1.Braku(staw rzekomy) bądź powolnego zrostu, ewentualnie zapobiegawczo w przypadku złamań, które z założenia rokują brakiem zrostu – kość łódeczkowata, kośc skokowa
2.Tendinopatiach –np. łokieć golfisty/tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa
3.Bólach w miejscu tworzących sie wysepek kostnych – np. ostrogi pietowe, ból przykrętarzowy kości udowej
4.Zapaleniach kaletek – np. zapalenie kaletki gęsiej stopki
Osocze podaje się pod kontrolą badania fizykalnego badź pod kontrolą aparatu USG, w znieczuleniu miejscowym bądź bez w miejsce najwiekszego bólu.
Skutki w tym także możliwe skutki uboczne podania osocza:
– w czesci przypadków dochodzi do parodniowego zwiększenia stopnia bólu z powodu zapalenia – każdy proces gojenia jest procesem zapalnym
-podbiegnięcie krwawe z wynaczynionej krwi po wkłuciu
-miejscowe zaczerwienienie
-infekcja po wkłuciu(ryzyko jak przy każdej iniekcji)
-brak poprawy – w przypadkach długotrwałego uszkodzenia tkanek – np. wieloletni proces degeneracyjny w obrębie nadkłykci kości ramiennej
Często zadawane pytania:
1.Czy zabieg jest refundowany z NFZ?
Samo odwirowanie krwi można wykonać w dowolnym laboratorium – możliwe jest wtedy podanie osocza, natomiast podaż osocza z aktywatorem płytek, który powoduje dodatkowe uwolnienie czynników wzostu, nie jest refundowane ze wzgledu na koszt aparatury( kilkaset złotych)
2.Czy do podania osocza muszę być na czczo?
Do samego podania nie jest to wymagane jednak do samego pobrania krwi do wirowania powinno się być na czczo, a przede wszystkim na 8-12 h przed pobraniem nie przyjmować tłustych potraw
3.Ile razy można/powinno się powtórzyć iniekcje PRP?
Nie ma określonej ilości podań, które należy wykonać. U niektórych poprawa jest po pierwszym, u innych nie ma żadnej poprawy. Generalnie jeśli tylko jest efekt pozytywny po podaniu i okresie gojenia podaż można powtarzać co parę dni/tygodni. Jeśli poprawa nie występuje nie ma sensu narażać się na powikłania.