1.Niebieski-m.obły mniejszy 2.Czerwony-m.podgrzebieniowy 3.Zielony-m.nadgrzebieniowy 4.Żółty-m.podłopatkowy
Staw ramienny tzn. głowa kości ramiennej i panewka otoczona jest torbą stawową, więzadłami oraz licznymi mięśniami oraz ich ścięgnami, które odpowiadają za odpowiedni ruch kości ramiennej względem panewki, bądź ten ruch ułatwiają.Sam stożek składa się ze:
1)ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego
2)ścięgna mięśnia podgrzebieniowego
3)ścięgna mięśnia podłopatkowego
4)ścięgna mięśnia obłego mniejszego
Rozpoznanie
Konieczne jest badanie fizykalne oraz testy diagnostyczne. RTG pozwala wykluczyć duże zmiany z obecnością zwyrodnień kostnych oraz zwapnień. USG jest bardzo dobrym badaniem do oceny zmian pod warunkiem dobrego aparatu i wprawnej ręki. Najdokładniejszym badaniem, które pozwala także określić migrację ścięgna czy atrofie mięśnia jest MR i to właśnie on jest złotym standardem w diagnostyce tej patologii.
Obraz artroskopowy - złogi wapnia po nakłuciu stożka
Leczenie
Ma ścisły związek z rodzajem uszkodzenia I tak w przypadku niepełnej grubości uszkodzeń, a nawet w części przypadków przy uszkodzeniu ale bez klinicznie nasilonych objawów leczenie jest zachowawcze:
1.Rehabilitacja celem pobudzenia regeneracji
2.Leki p/zapalne i p/bólowe w formie doustnej bądź iniekcji
3.Odciążenie stawu
W przypadku nasilonych objawów bólowych, osłabienia ruchów bądź w części przypadków prewencyjnie leczeniem jest zabieg artroskopowy. Podczas artroskopii można oczyścić staw ze zwłóknień, zwapnień, wyrośli kostnych oraz w razie potrzeby oczyścić miejsce uszkodzenia i w miarę możliwości wykonać naprawę(przyszycie ścięgna).
Obraz artroskopowy stawu ramiennego od wewnętrznej oraz zewnętrznej strony stożka
1.Zielony - Ścięgna stożka
2.Czerwony - Ubytek ścięgna stożka
3.Niebieski - LHBT
Obraz artroskopowy stawu ramiennego od wewnętrznej oraz zewnętrznej strony stożka
1.Zielony - Ścięgna stożka
2.Czerwony - Ubytek ścięgna stożka