Paluch sztywny

Umiarkowane nasilenie choroby

1.Zielony-szpara stawowa

2.Czerwony-wyrośla kostne

3.Żółty-występujące niezależnie kostnienie w przebiegu złamania zmęczeniowego

 

Jest to w zasadzie choroba zwyrodnieniowa, który dotyka staw śródstopno-paliczkowy palucha stopy. W wyniku zmian dochodzi do:

1.Uszkodzenia chrząstki stawu
2.Zawężenia szpary stawowej
3.Wytworzenia wyrośli kostnych
4.Wytworzenia wolnych ciał około i śródstawowych
5.Zapalenia tkanek okolicznych stawu

Nazwa schodzenia wynika z faktu, iż staw staje się mniej ruchomy z powodu ubytku chrząstki i blokady przez rozrost kostny oraz ból.

Rozpoznanie

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania fizykalnego oraz RTG - wystarczą do postawienia diagnozy.

Leczenie

W przypadku początkowych zmian bez rozrostu kostnego efektywna jest rehabilitacja oraz podaż kwasu hialuronowego do stawu.

W przypadku obecności widocznych radiologicznie zmian kostnych będących przyczyną dolegliwości dobre efekty daje operacyjne usunięcie i wyrównanie naddatku kostnego.

W przypadku znacznego zesztywnienia palca z dużym bólem rozwiązaniem może być całkowite usztywnienie palca(artrodeza), które niweluje ból. Rozwiązaniem nowocześniejszym jest także endoproteza stawu - z metalowych elementów bądź na zasadzie silikonowego połączenia.

 

 

Najczęściej zadawane pytania

1.Czy po usunięciu wyrośli kostnych nie dojdzie do szybkiego nawrotu? Czy nie warto założyć od razu endoprotezy?
Zmiany zwyrodnieniowe w większości przypadków przebiegają dość wolno - kumulują się całe życie. Zabieg usunięcia wyrośli w wieku 50-60 lat sprawia że kolejne podobne wyrośla będą się tworzyć kolejne 20-30 lat. Dodatkowo endoproteza stawu jest zabiegiem, który może mieć dużo poważniejsze powikłania niż usuniecie wyrośli.