Palce młotkowate

Jak sama nazwa wskazuje występuje wtedy gdy palce stopy zmieniają kształt z prostych na takie przypominające młotki - są przeprostowane w stawach MTP(śródstopno-paliczkowych) oraz zgięte w stawach PIP(miedzypaliczkowych bliższych).

Często schorzenie to towarzyszy paluchowi koślawemu oraz płaskostopiu poprzecznemu. Przyczyna powstawania ww schorzenia nie jest do końca poznana - dużą rolę odgrywa tu niestety ładne, ale ciasne damskie obuwie.

Dolegliwości związane są następującymi kwestiami dotyczącymi palca młotkowatego:
1.bólem części podeszwowej stopy stopy pod palcem(stawem MTP) - z powodu zbytniego przeprostu w stawie MTP kość śródstopia obniża się powodując metatarsalgie(ból śródstopia) w miejscu płaskostopia
2.nagniotkami skórnymi w miejscu ocierania o obuwie
3.dyskomfortem związanym z brzydkim wyglądem stopy

 

1.Zielony-palce młotkowate

2.Czerwony-bunion

3.Żółty-paluch koślawy

 

 

Rozpoznanie

Może być postawione na podstawie samego obrazu klinicznego. Badanie fizykalne ocenia także obecność metatarsalgii. Obraz RTG jest pomocny celem wykluczenia zmian kostnych w stawach palca.

Leczenie

Jeżeli głównymi dolegliwościami jest ból leczenie można rozpocząć od fizykoterapii oraz wkładek korekcyjnych

Niestety w większości przypadków chorzy, którzy trafiają do lekarza mają znaczne deformacje i dolegliwości od wielu lat. W takim przypadku konieczna bywa operacja.

Obejmuje ona wiele możliwości: usztywnienie(artrodezę) w stawie PIP, wydłużenie ścięgna prostownika palca. Skrócenie paliczków jeśli palec jest zbyt długi. Transpozycje zginacza palca na prostownik celem obniżenia palca

Najczęściej zadawane pytania

1.Jakie powikłania mogą się wiązać z zabiegiem?
Oprócz typowych takich jak przedłużone krwawienie czy gojenie się rany u części osób dochodzi do braku pełnej korekcji zmiany bądź nawrotu. Usztywnienie stawu również może nie być obecne oraz dolegliwości bólowe mogą pozostać.

2.Ile trwa rehabilitacja po zabiegu?
W zależności od rodzaju zabiegu trwa ona od 1,5 do 3-4 mcy. Natomiast chodzić w obuwiu odciążającym można od pierwszego dnia po zabiegu.