Mięśnie zbudowane są w dużym uproszczeniu z brzuśców(większość masy mięśniowej, która odpowiada za skurcz mięśnia) oraz ścięgien(elementów który przyczepiają się do kości). Aby brzuśce nie mieszały się między sobą, były oddzielone od siebie oraz tkanki skórnej otoczone oraz przedzielone są za pomocą powięzi. Jedną z takich struktur jest pasmo/powięź biodrowo-piszczelowa.
Zlokalizowana jest w części bocznej uda przyczepiając się do kości miednicy w okolicy biodra oraz do kości piszczelowej w okolicy kolana stanowiąc ścianę chroniącą udo z zewnątrz oraz stabilizując kończynę dolną oraz mięśnie.
Zbudowana jest z tkanki włóknistej, która uformowana jest w strukturę przypominającą płótno bądź żagiel.Już w normalnych warunkach opina biodro, kość udową oraz kolano, jednak problem pojawia się w momencie gdy to napięcie jest zbyt duże.
Dolegliwości jakie się pojawiają to
1. ból podczas chodzenia czy przy ucisku mogący wynikać z powolnego nadrywania włókien powięzi
2.ograniczenie ruchomości w stawie biodrowych i kolanowym spowodowane bólem oraz przykurczem mięśni
3.uczucie zbytniego napięcia mięśni uda
Takie dolegliwości należy różnicować przede wszystkim z zapaleniem kaletek w okolicy powięzi. Często także oba te problemy pojawiają się jednocześnie, bądź jeden prowadzi do drugiego.
Leczenie
Polega na rehabilitacji ruchowej - ćwiczeniach z fizjoterapeutami, fizykoterapii, terapii manualnej oraz masażach, które mają za zadanie zmniejszyć napięcie powięzi, mięśni napinaczy powięzi oraz stan zapalny spowodowany mikrouszkodzeniami.