Napięcie mięśnia pośladkowego

Mięśniami bezpośrednio opasującymi biodro i pośladek są mięśni pośladkowe. Dzielą się na 2 efektory, które:

1.odpowiadają za odwodzenie w biodrze - pośladkowy mniejszy oraz średni
2.odpowiada za przeprost w biodrze - pośladkowy większy

1.Zielony-mięsień pośladkowy większy      2.Niebieski-mięsień pośladkowy średni

 

 

W momencie gdy dochodzi do przećwiczenia mięśni związanego ze zbyt dużą ilością ich pracy - zbyt intensywny sport, nierówne kończyny(zaburzony poziom miednicy)- może dochodzić do przykurczu mięśni pośladkowych. Objawia się to bólem w okolicy pośladka, który może promieniować na biodro, uczuciem twardości pośladki. Pojawiają się one początkowo podczas chodu, bądź przebywania dłuższy czas w pozycji siedzącej. Po jakimś czasie ból może towarzyszyć w każdej sytuacji i nie ustępować.

Leczenie

Dużą skuteczność w tym przypadku wykazuje rehabilitacja pod postacią terapii manualnej w tym terapia punktu spustowego(miejsce przykurczu i bólu). Również ważne są ćwiczenia z fizjoterapeutą celem rozciągnięcia ścięgna. W przypadku gdy powodem schorzenia jest np. skrót kończyny ważne jest ich wyrównanie(wkładka, zabieg operacyjny)

 

Często zadawane pytania

1.Dlaczego po terapii czuje się dobrze, jednak co jakiś czas dolegliwości wracają?
Tak jak pisałem wyżej w przypadku powtarzającej się pracy i monotonni ruchów pracują te same grupy mięśniowe więc przyczyna powstawania problemu nie znika więc tym samym i dolegliwości mogą wracać - jedynym trwałym sposobem jest zmiana stanowiska pracy

2.Czy nie ma możliwości podania leku w iniekcji żeby dolegliwości szybko ustąpiły?
Oczywiście część lekarzy w przypadkach dużego bólu wspomaga się podażą sterydów ponieważ hamują one ból i miejscowe zapalenia(co daję poprawę). Jednak podaż sterydów może mieć skutki uboczne, więc w przypadku gdy są prostsze, bezpieczne metody zawsze warto zacząć od nich.