Napięcie mięśni okolicy barku i karku

Okolica barku oraz karku zbudowana jest z wielu elementów wśród których znaczącą role odgrywają mięśnie. To one odpowiadają za ruch barku oraz szyi.

W momencie nadużycia z powodu ciągłej, powtarzalnej pracy bądź nagłego skurczu mięśnia dochodzi do utrwalonego obkurczenia brzuśca mięśniowego co objawia się sztywnością i wzmożonym napięciem oraz bólem. Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest kręcz karku.

Rozpoznanie

Wystarczy zazwyczaj badanie fizykalne. Inne badania - USG,MR służą wykluczeniu pozostałych patologii, chociaż nie są zazwyczaj potrzebne.

Leczenie

W przypadku odciążenia i spoczynku w większości przypadków dochodzi do samoistnego rozkurczu i ustąpienia dolegliwości. Jednak jest to sytuacja komfortowa, ponieważ trudno zaprzestać pracy czy treningów z teoretycznie tak błahego powodu - wyjaśnienie tego pracodawcy może być niezwykle trudne. Jak więc sobie poradzić gdy już dojdzie do takiego napięcia.

Metod jest parę:
1.Naprzemienne zimne i ciepłe okłady - celem skurczu i rozkurczu mięśnia aż do rozluźnienia
2.Doustne leki rozkurczowe i p/bólowe -skutecznie gdyż w wyniku bólu może dochodzić do jeszcze większego przykurczu
3.Masaż wraz z terapią manualną -najbardziej skuteczna metoda pozwalająca często na pozbycie sie przykurczy nawet po jednej sesji. Oczywiście metod masaży oraz samej terapii(opracowanie punktów spustowych, akupunktura, akupresura) jest bardzo wiele jednak o podstawowych zasadach i domowych sposobach(z pomocą członka rodziny) mogą Państwo poczytać tutaj.

Najczęściej zadawane pytania

1.Dlaczego po terapii czuje się dobrze, jednak co jakiś czas dolegliwości wracają?
Tak jak pisałem wyżej w przypadku powtarzającej się pracy i monotonni ruchów pracują te same grupy mięśniowe, więc przyczyna powstawania problemu nie znika. Tym samym i dolegliwości mogą wracać - jedynym trwałym sposobem jest zmiana stanowiska pracy
2.Czy nie ma możliwości podania leku w iniekcji żeby dolegliwości szybko ustąpiły?
Oczywiście część lekarzy w przypadkach dużego bólu wspomaga się podażą sterydów ponieważ hamują one ból i miejscowe zapalenia(co daję poprawę). Jednak podaż sterydów może mieć także skutki uboczne, więc w przypadku gdy są prostsze, bezpieczne metody zawsze warto zacząć od nich.