Kolano skoczka

Schorzenie którego głównym objawem jest ból poniżej rzepki. Może on się pojawiać podczas:
1.schodzenia ze schodów
2.wyprostu kolana
3.przykucania
4.próbie wyskoku bądź lądowania z wyskoku

 

Najczęstsze miejsce bólu w schorzeniu

 

 

Dzieje się tak dlatego, że dochodzi do uszkodzenia więzadła właściwego rzepki( w miejscu jego przyczepu do tej właśnie rzepki), które łączy kości piszczelową z rzepką, a ta połączona jest z kością udową i miednicą za pomocą mięśnia czworogłowego uda. Poprzez skurcz tego mięśnia następuje pociągniecie rzepki, która pociąga za więzadło właściwe, które to z kolei pociąga za piszczel prostując staw kolanowy.

Jest to schorzenie dotyczące głównie osoby uprawiające aktywnie jakiś rodzaj sportu - koszykarze, siatkarze, biegacze- albo pracujące powtarzalnie w określony sposób - powtarzając ciągle ruch kucania i wstawania.

 

Rozpoznanie

Stawiane jest na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego. Dodatkowe badania takie jak USG czy MR są pomocne głównie celem wykluczenia innej patologii powodującej ból tej okolicy.

Leczenie

W zasadzie w zupełności skuteczne jest leczenie zachowawcze - odciążenie stawu i odstąpienie od treningu na jakiś czas.Niestety większość osób uprawiających konkretny rodzaj sportu często nie chce słyszeć o konieczności przerwy w treningach. W tych przypadkach możemy się posiłkować podawaniem PRP w miejsce bólu. Również fizykoterapia, terapia manualne, taping poprawiają stan miejscowy wpływając na odciążenie stawu oraz szybszą regenerację.