Ganglion

Czerwony - widoczny ganglion

Jest to zmiana pojawiająca się w okolicy dowolnego stawu bądź pochewki ścięgna. W normalnej sytuacji wspomniane struktury produkują substancje, które odpowiadają za właściwy ślizg ścięgien względem tkanek oraz ruch w stawie.

Ganglion występuje wtedy, gdy następuje wyciek tej substancji ze stawu bądź pochewki i tworzy ona ,,otorbiony'' magazyn.

Klinicznie wygląda jak różnej wielkości guz, który nie jest bolesny(chociaż może eis wiązać z dyskomfortem). Zazwyczaj jest w pewnym stopniu przesuwalny względem innych tkanek. W początkowym okresie miękki, może jednak być twardy gdy wypełni się dużą ilością wydzieliny.

Zmiana sama w sobie jest niegroźna, rośnie do pewnej wielkości(maksymalnie kilka cm).

Rozpoznanie

Stawia się na podstawie badania fizykalnego. Pomocne bywa badanie USG aby wykluczyć inne zmiany guzowate czy tętniak - szczególnie gdy planowane jest usuniecie zmiany.

Leczenie

Poprzez punkcje zmiany można ją opróżnić z wydzieliny pod postacią galarety. Niestety w części przypadków zmiana wraca. Do opróżnionej torebki można podać również steryd zmniejszając szanse nawrotu. Przy częstych nawrotach i dyskomforcie zmianę można usunąć operacyjnie - usuwa się ją w całości wraz z szypułą, która łączy ją ze stawem bądź pochewką - przy dokładnym usunięciu nie powinna nawracać

 

 

 

Najczęstsze pytania dotyczące zabiegu operacyjnego

1.Jakie mogą być powikłania zabiegu?
Obejmują one typowe możliwe konsekwencje tzn. przedłużone krwawienie z rany, infekcję, przedłużone gojenie rany, bliznowiec.

2.Czy dolegliwości mogą wrócić?
Przy dokładnym usunięciu zmiany nie powinna nawracać. Oczywiście jest ryzyko, iż pojawi się w innym miejscu ciała - kilka procent chorych.

3.Jaki typ znieczulenia się stosuje?
Typ znieczulenia zależy od wielu czynników, obecnie jednak stosuję się głównie znieczulenie przewodowe bądź miejscowe - ma mniej powikłań i pozwala jeszcze w tym samym dniu na dalsze czynności(nawet powrót do domu)