Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego

Wraz z wiekiem wszystkie nasze tkanki zmieniają swoja budową poprzez potocznie określone zużywanie, przebudowę tkanek i nadbudowę.Tak jak skóra tracąc kolegen staje się bardziej wiotka(widać zmarszczki) tak i nasze stawy przechodzą proces degeneracji. U jednych przebiega on wolniej i innych szybciej dlatego zdarza się że osoba 70 letnia jest czasem w lepszej kondycji fizycznej niż 40 letnia.

1.Czerwony-wyrośla kostne/osteofity      2.Zielony-szpara stawowa      3.Niebieski-sklerotyzacja

Proces przebudowy stawów na:
1.zmniejszeniu grubości chrząstki odpowiadającej za poślizg w stawie
2.sklerotyzacji pod warstwa chrząstki - zagęszczenie struktury kostnej
3.nadbudowie kostnej pod postacią wyrośli kostnych czy zaostrzeni struktur stawowych
4.rozwłóknieniu więzadeł i torby stawowej co sprzyja mniejszej rozciągliwości a co za tym idzie przykurczom i łatwiejszym urazom
5.wytworzeniu wolnych ciał stawowych chrzęstno-kostnych

W związku z tym procesem stawy i okoliczne mięśnie staja się mniej ruchliwe oraz bardziej bolesne.

W zależności od przebudowy stawu i tkanek otaczających tak i ból i dyskomfort pojawia się z różną częstotliwością oraz natężeniem.

W przypadku stawu skokowego oprócz samych predyspozycji do zmian zwyrodnieniowych najczęstsza przyczyną ich powstawania jest wcześniejszy uraz - liczne skręcenia stawu z uszkodzeniem chrząstki czy złamanie kostek bądź kości piszczelowej/skokowej.

 

Leczenie

W zależności od stopnia przebudowy stawu stosuje się:

1.Rehabilitację - fizykoterapię, masaże, terapię manualną
2.Leki p/bólowe oraz p/zapalne
3.Podaż leków dostawowo oraz w okolicę stawów - sterydy, iniekcje z kwasu hialuronowego
4.Akupunktura, neuroliza obwodowa

Każdy z powyższych rodzajów leczenia można zastosować na każdym etapie choroby.

W przypadku znacznych zmian zwyrodnieniowych, z dużą destrukcja chrząstki, bólem nie ustępującym po lekach p/bólowych, gdy ból nie pozwala spać i konieczne jest poruszanie się o kulach/balkoniku zastosowanie znajduje leczenie operacyjne - tutaj najczęściej wykonuje się artrodezę stawu skokowego górnego bądź rzadziej przy spełnieniu pewnych warunków endoprotezę.

Najczęściej zadawane pytania

1.Czy endoproteza jest wieczna?
Elementy endoprotezy także maja swoja wytrzymałość, dodatkowo pomiędzy jej częściami metalowymi są elementy z polietylenu bądź ceramiki, które mogą się wycierać bądź kruszyć/pękać. Generalnie najdłuższa zanotowana obecnie wytrzymałość endoprotezy to 20-30 lat

2.Dlaczego moje znajome/znajomi w moim wieku spacerują, a nawet uprawiają sporty, a moje stawy są zniszczone i wymagają leczenia?
Przyczyn uszkodzenia stawów jest wiele, od czystej biologii poszczególnych osób do różnych sytuacji w życiu, które mogły wpłynąć na przyspieszenie degeneracji stawów.

3.Dlaczego ból pojawia się okresowo np. na zmianę pogody?
Nie jest wyjaśniona dokładna przyczyna powstawania bólu zwyrodniałych stawów, ani także czemu dwie osoby o równie zniszczonych stawach odczuwają inne dolegliwości - jedna odczuwa ciągły ból, druga natomiast porusza się bez bólu.

4.W jakie sposób działa artrodeza?
Polega ona na usztywnieniu stawu skokowego górnego - sprawieniu, iż szpara stawowa zalewa się tkanka kostna łącząc elementy ruchowe w jedną kość - kości piszczelową oraz skokową. Efektem jest brak bólu. Oczywistym minusem takiego rozwiązania jest usztywnienie stawu na co trzeba być przygotowanym, gdyż występuje w każdym przypadku prawidłowej artrodezy.