Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowo-obojczykowego

 

Staw barkowo-obojczykowy

 

Staw barkowo-obojczykowy jest stawem łączącym obojczyk z łopatką. Sam obojczyk jest natomiast kością która stabilizuje staw barkowy łącząc się drugim końcem z mostkiem, do którego przyczepiają się także żebra. Ten cały układ wraz z licznymi mięśniami oraz więzadłami sprawia iż zakres ruchu w stawie ramiennym jest bardzo duży oraz znosi duże obciążenia. Problem pojawia się w momencie gdy gładka powierzchnia stawowa pomiędzy obojczykiem, a wyrostkiem barkowym przestaje być gładka z powodu powolnego uszkodzenia chrząstki. Dodatkowo wokół stawu tworzą się wyrośla kostne które ograniczają ruch poszczególnych elementów kostnych albo napinają więzadła stabilizujące.

Gdy dochodzi do tarcia poszczególnych elementów pojawia się stan zapalny, a to prowadzi do bólu i ograniczenie bólowego ruchomości.

Rozpoznanie

Do postawienia rozpoznania często wystarczy rzetelne badanie fizykalne - określenie pojawiania się bólu przy ruchu w stawie, testach diagnostycznych. Pełne potwierdzenie schorzenia daje wykonanie USG. Pomocny bywa także MR chociaż nie jest konieczny.

 

MR - obraz zdrowego oraz w znacznym stopniu

uszkodzonego stawu

RTG - zwyrodnienie stawu AC

 

Leczenie

W zależności od rozległości przebudowy stawu można zastosować:
1.Fizykoterapię
2.Leki p/zapalne doustne bądź w iniekcjach
3.Iniekcję kwasu hialuronowego - jako wypełniacz i smar stawowy

Przy braku skuteczności leczenia lub bardzo zmienionym stawie można usunąć chirurgicznie z otwarciem stawu bądź artroskopowo powierzchnie stawowe z fragmentem obojczyka - usuniecie trących o siebie elementów zmniejsza bądź likwiduje całkowicie ból.