Choroba zwyrodnieniowa kolana

Wraz z wiekiem wszystkie nasze tkanki zmieniają swoja budową poprzez potocznie określone zużywanie, przebudowę tkanek i nadbudowę.Tak jak skóra tracąc kolagen staje się bardziej wiotka(widać zmarszczki) tak i nasze stawy przechodzą proces degeneracji. U jednych przebiega on wolniej i innych szybciej dlatego zdarza się że osoba 70 letnia jest czasem w lepszej kondycji fizycznej niż 40 letnia.

1.Czerwony- uszkodzenie chrząstki      2.Zielony- nadbudowa kostna/osteofity

 

 

Proces przebudowy stawów na:
1.zmniejszeniu grubości chrząstki odpowiadającej za poślizg w stawie
2.sklerotyzacji pod warstwa chrząstki - zagęszczenie struktury kostnej
3.nadbudowie kostnej pod postacią wyrośli kostnych czy zaostrzeni struktur stawowych
4.rozwłóknieniu więzadeł i torby stawowej co sprzyja mniejszej rozciągliwości a co za tym idzie przykurczom i łatwiejszym urazom
5.wytworzeniu wolnych ciał stawowych chrzęstno-kostnych

W związku z tym procesem stawy i okoliczne mięśnie staja się mniej ruchliwe oraz bardziej bolesne. W zależności od przebudowy stawu i tkanek otaczających tak i ból i dyskomfort pojawia się z różną częstotliwością oraz natężeniem.

1.Zielony - szpara stawowa      2. Czerwony - wyrośla kostne/nadbudowa

 

 

Leczenie

W zależności od stopnia przebudowy stawu stosuje się:
1.Rehabilitację - fizykoterapię, masaże, terapię manualną
2.Leki p/bólowe oraz p/zapalne
3.Podaż leków dostawowo oraz w okolicę stawów - sterydy, iniekcje z kwasu hialuronowego
4.Akupunktura, neuroliza obwodowa

Każdy z powyższych rodzajów leczenia można zastosować na każdym etapie choroby. W przypadku znacznych zmian zwyrodnieniowych, z dużą destrukcja chrząstki, bólem nieustępującym po lekach p/bólowych, gdy ból nie pozwala spać i konieczne jest poruszanie się o kulach/balkoniku zastosowanie znajduje leczenie operacyjne - endoproteza kolana.

1.Zielony - szpara stawowa      2. Czerwony - wyrośla kostne/nadbudowa      *po zabiegu

 

Najczęściej zadawane pytania

1.Czy endoproteza jest wieczna?
Elementy endoprotezy także maja swoja wytrzymałość, dodatkowo pomiędzy jej częściami metalowymi są elementy z polietylenu bądź ceramiki, które mogą się wycierać bądź kruszyć/pękać. Generalnie najdłuższa zanotowana obecnie wytrzymałość endoprotezy to 20-30 lat

2.Dlaczego moje znajome/znajomi w moim wieku spacerują, a nawet uprawiają sporty, a moje stawy są zniszczone i wymagają leczenia?
Przyczyn uszkodzenia stawów jest wiele, od czystej biologii poszczególnych osób do różnych sytuacji w życiu, które mogły wpłynąć na przyspieszenie degeneracji stawów.

3.Dlaczego ból pojawia się okresowo np. na zmianę pogody?
Nie jest wyjaśniona dokładna przyczyna powstawania bólu zwyrodniałych stawów, ani także czemu dwie osoby o równie zniszczonych stawach odczuwają inne dolegliwości - jedna odczuwa ciągły ból, druga natomiast porusza się bez bólu.