Choroba dotyczy I przedziału prostowników ręki. Zawiera on dwa ścięgna:
1.Ścięgno odwodziciela długiego kciuka
2.Ścięgno prostownika krótkiego kciuka
Otoczone są przez pochewkę czyli włóknistą otoczkę która trzyma je w jednym miejscu zapobiegając ich przemieszczaniu, a umożliwiając jedynie ruch ślizgowy.
Czerwony - miejsce zapalenia w obrębie wspólnej pochewki ścięgien
Problem pojawia się w momencie gdy z jakiegoś powodu dochodzi do zapalenia ścięgien i pochewki tych ścięgien
Może to być spowodowane:
-przeciążeniem i częściowym uszkodzeniem ścięgien bądź pochewki
-wyroślą kostną w tym rejonie, która drażni przesuwające się ścięgna
-zapaleniem na tle chorób reumatycznych
Objawami w tym przypadku jest ból podczas określonych ruchów ręki, trudności z chwytem przedmiotów oraz ruchami precyzyjnymi bądź siłowymi. Ból może także występować w spoczynku a nawet budzić w nocy.
Rozpoznanie
Zazwyczaj do postawienia rozpoznania wystarczy badanie fizykalne - określenie lokalizacji bólu - nasilenie w tzw. teście Finkelsteina. Natomiast do dalszej diagnostyki oraz zaplanowania leczenia pomocne są badanie USG oraz RTG celem wykluczenia patologii, która dolegliwości powoduje.
Leczenie
W umiarkowanym dolegliwościach skuteczne jest zwykle odciążenie ręki i nadgarstka z usztywnieniem w szynie gipsowej bądź ortezie z podażą doustnych leków p/zapalnych i wychładzaniem miejsca bólu.
Celem przyspieszenia leczenia można podać lek sterydowy bądź usunąć wysięk za pomocą punkcji pod kontrolą USG
W razie braku poprawy bądź obecności innej patologii(ciasna pochewka w obrazie USG z 3 ścięgnami wewnątrz/ wyrośl kostna wyrostka rylcowatego kości promieniowej w RTG) można zastosować zabieg operacyjny - usunięcie wyrośli bądź zmniejszenie objętości ścięgien.