W normalnej sytuacji ścięgna oraz więzadła są na tyle napięte żeby utrzymywać staw zwarty, jednak na tyle elastyczne i wiotkie, żeby ruch w stawie nie sprawiał bólu i odbywał się gładko.
W momencie gdy dochodzi do zbytniego napięcia ścięgna, jego przerostu, bądź na drodze jego ruchu pojawia się np. wyrośl kostna ten element może napotykać opór do którego pokonania potrzebna jest większa siła. Takim przykładem jest tzw. biodro trzaskające.
Najczęstszymi przyczynami są:
1.Zbytnie napięcie bądź przerost mięśnia prostego uda
2.Zbytnie napięcie bądź przerost mięśnia napinacza powięzi
3.Zbytnie napięcie bądź przerost mięśnia biodrowo-piszczelowego
4.Przerost pasma biodrowo-piszczelowego
5.Wyrośla kostne będące na drodze ślizgu ww. elementów
W momencie przeskoku ścięgna przez jakąś przeszkodę dochodzi do zbytniego przyparcia – skąd pojawia się opór przy ruchu i chwilowa blokada. Może temu towarzyszyć ból, który z biegiem czasu może się nasilić np. z powodu zapalenia kaletki.
Po przyłożeniu większej siły zablokowane element nagle przeskakuje, co wiąże się z z uczuciem trzasku co bywa czasami nawet słyszalne.
Leczenie
Uzależnione jest ściśle od dolegliwości oraz oczekiwań chorego. Gdy jedynym objawem jest uczucie przeskoku większości osób nie przeszkadza w codziennym życiu, chyba że uprawiają sporty gdzie ważny jest płynny ruch w stawie, bądź słyszalny odgłos jest dla nich krepujący – np. podczas seksu(zgięcie i odwiedzenie uda).
Większym problemem jest występowanie bólu w trakcie przeskoku, ponieważ to prawie zawsze jest przez chorego nieakceptowalne.
Leczenie zawsze zaczynamy od rehabilitacji(chyba, że objawy trwają już bardzo długo), dodatkowo można zastosować leki p/zapalne aby zmniejszyć objętość ścięgna.
W razie braku poprawy zastosować możemy leczenie operacyjne, które polega na wyrównaniu powierzchni kości w przypadku wyrośli, bądź przecięciu miejscowym przeskakującego pasma włóknistego – najczęstszy przypadek przy przeroście pasma biodrowo-piszczelowego(zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, a przeskok ustępuje zaraz po zabiegu).