Jest to schorzenie na temat, którego mamy wiele informacji w jaki sposób przebiega oraz jakiego efektu końcowego można się spodziewać. Problem w tym, iż nie jest znana przyczyna oraz niewiele jesteśmy w chwili obecnej zdziałać celem przyspieszenia powrotu do zdrowia.
Choroba przebiega w kilku etapach:
1.Początkowo dochodzi do stanu zapalnego stawu ramiennego – przekrwienia struktur wewnątrz stawowych – głównie torby stawowej oraz maziówki. Etap ten przebiegu z dużym bólem z ograniczeniem bólowym ruchomości w stawie – w tym momencie najczęściej chory trafia do lekarza.
2.Sztywność stawu – tego momentu dotyczy nazwa schorzenia – po okresie bólu pojawia się bezbolesna sztywność stawu ze znacznym ograniczeniem ruchomości. Ograniczenie to dotyczy nie tylko ruchów czynnych(pacjent je sam wykonuje), ale także i biernych(lekarz za pomocą siły fizycznej bada ruchomość w stawach).
3.Okres powrotu do sprawności – stopniowa poprawa ruchomości w stawie.
Problem z tą jednostką chorobową poza faktem braku uchwytnej przyczyny zewnętrznej oraz braku faktycznego uszkodzenia strukturalnego w stawie, polega na tym, iż powrót do zdrowia trwa najczęściej 1-1,5 roku. Dodatkowo pacjent(co nie jest dziwne), traci zaufanie do lekarza, ponieważ zalecenie odciążenia stawu i zwyczajne oczekiwanie na poprawę nie brzmi dla niego jak nowoczesne leczenie. Często zdarza się, iż na jakimś etapie choroby postanawia zmienić lekarza, bądź udaje się do fizjoterapeuty. W momencie gdy zdarzy się to w 3 okresie choroby dodatkowo traci wiarę w poprzedniego lekarza, ponieważ widzi stopniową poprawę co jest wpisane w chorobę więc i tak by samoistnie nastąpiło.
Gorzej, gdy uda się przekonać lekarza do interwencji chirurgicznej, ponieważ nie wpłynie to w żaden sposób na poprawę jego stanu(brak uszkodzenia strukturalnego), a tylko może go pogorszyć np. rozkrwawiając torbę stawową.
Rozpoznanie
Stawiane jest na podstawie wykluczenia innych przyczyn wspomnianych wyżej dolegliwości – w tym przypadku da się jedynie zaobserwować przekrwienie torby stawowej(możliwe uwidocznienie w scyntygrafii).
Leczenie:
W pierwszym okresie wskazane jest głównie leczenie przeciwbólowe i p/zapalne oraz wykluczenie przyczyn stanu chorobowego, na który mamy wpływ np. reumatoidalne zapalenie stawu, dna, uszkodzenie strukturalne
Drugi okres niestety trzeba przeczekać, ponieważ nie mamy wpływu na jego czas trwania. Rehabilitacja sąsiednich stawów i ćwiczenia izometryczne są wskazane.
Okres powrotu ruchomości jest momentem, gdy wskazana jest rehabilitacja do granicy bólu i odbudowa siły mięśniowej.
Często zadawane pytania
1.Czy po zakończeniu choroby będę w stanie wrócić do pracy?
Większość przypadków kończy się całkowitym lub prawie całkowitym powrotem do zdrowia i ruchomości stawu, więc powrót do pracy jest bardzo możliwy(w zależności od rodzaju zajęć)
2.Czy choroba może wrócić?
Tak jak nie jest znana przyczyna tak opisywane są jedynie pojedyncze przypadki gdy dolegliwości wróciły. Aczkolwiek do 20% osób może rozwinąć dolegliwości w drugim stawie ramiennym.